Worlds League Tables

XS Latin has made every effort to provide current and accurate information on this site. We make every attempt to update our site with changes once we are notified. In the event you do find any errors, please contact us so that we may promptly correct them.

Top 3
Medals Table (per country)
Medals Table (per team)
Full Results

Year 1st place 2nd place 3rd place
2016

GER

RUS

GER
FG TTC Rot-Weiss-Silber Bochum e.V. - 1. TSZ Velbert
Herzschlag
2015

GER
GGC Bremen
Rocky 2015

RUS
Duet
The Race

RUS
Vera Tyumen
Mars and Venus
2014

GER
GGC Bremen
West Side Story

RUS

RUS
Vera Tyumen
You
2013

GER

RUS
Vera Tyumen
You

GER
FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss
Persia - A new experience
2012

GER

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Rio

RUS
Vera Tyumen
Around the World
2011

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Hurricane, Wind of Change

RUS
Vera Tyumen
Around the World

GER
FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss
Like A Rose (Bette Midler)
2010

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Hurricane, Wind of Change

GER
GGC Bremen
Genesis
2009

GER
GGC Bremen
Siamo Noi

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Bond

GER
TSZ Velbert
Fortis Nova
2008

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Bond

GER
GGC Bremen
Siamo Noi

GER
TSZ Velbert
Fortis Nova
2007

GER
GGC Bremen
Rocky

GER
TSG Bremerhaven
Christina Aguilera

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Cuba
2006

GER
GGC Bremen
Rocky

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Cuba

GER
TSG Bremerhaven
Drums Project
2005

LIT
Klaipéda Zuvédra
Y Viva España

GER
GGC Bremen
Kontraste

GER
TSG Bremerhaven
Drums Project
2004

LIT
Klaipéda Zuvédra
Y Viva Espana

GER
TSG Bremerhaven
ABBA2004 (Mamma Mia)
2003

LIT
Klaipéda Zuvédra
Brazil

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Latin America

GER
TSG Bremerhaven
Miami Latin Stars
2002

LIT
Klaipéda Zuvédra
Brazil

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Nightclub

GER
TSG Bremerhaven
Moulin Rouge
2001

GER
TSG Bremerhaven
Ricky Martin

LIT
Klaipéda Zuvédra
Dance With Me

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Go West
2000

GER
TSG Bremerhaven
Swing 2000

LIT
Klaipéda Zuvédra
Waltz for my Darling

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Classics 2000
1999

LIT
Klaipéda Zuvédra
Waltz for my Darling

GER
TSG Bremerhaven
3 Tenore

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Circles
1998

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Eternal Rhythm

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Tango Forever 2

LIT
Klaipéda Zuvédra
Cosmos
1997

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
The Second Element

GER
TSG Bremerhaven
Power & Glory

LIT
Klaipéda Zuvédra
Cosmos
1996

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Magic

LIT
Klaipéda Zuvédra
Granada

GER
TSG Bremerhaven
Cabaret
1995

GER
TSG Bremerhaven
Music and Dance

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Kiss

LIT
Klaipéda Zuvédra
Olympia
1994

GER
TSG Bremerhaven
Color Latino

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Indian Spirit / Israel II

LIT
Klaipéda Zuvédra
Olympia
1993

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Israel

NOR
Oslo Latin team

GER
TSG Bremerhaven
Miss Saigon
1992

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Chess

GER
TSG Bremerhaven
Africa

NOR
Oslo Latin team
Elvis
1991

GER
TSG Bremerhaven
Olympia

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Andrew Lloyd Weber II

NOR
Oslo Latin team
1990

GER
TSZ Velbert
Spanish

GER
TSG Bremerhaven
West Side Story

TCH
TK Vitkovice Ostrava
1989

GER
TSZ Velbert
Italien

GER
TSG Bremerhaven
Sahara

POL
Akant Radome
1988

GER
TSZ Velbert
Frank Sinatra

GER
TSG Bremerhaven
Samba Brazil

NED
Quick Motion team Soest
1987

GER
TSG Bremerhaven
Samba Brazil

GER
TSZ Velbert

NED
Quick Motion team Soest
1986

GER
TSZ Velbert

GER
TSG Bremerhaven
Broadway

NED
Vida formation team Doetinchem OR Brigham Young University Latin Team (data unclear)
1985

GER
TSG Bremerhaven
Broadway

GER
TSZ Velbert
Unknown

NED
Quick Motion team Soest
1984

GER
TSG Bremerhaven
Memories

GER
TSZ Velbert

USA
All star Latin formation team
1983

GER
TSG Bremerhaven
Memories

GER
TSC Congress Gelsenkirchen

AUT
Jeunesse Linz
1982

GER
TSC Congress Gelsenkirchen

GER
TSG Bremerhaven
Evita

ENG
Penge Latin team
1981

GER
TSG Bremerhaven
Evita

GER
TSC Congress Gelsenkirchen

NED
Vida formation team Doetinchem
1980

GER
TSG Bremerhaven
Harry Belafonte

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Maria

USA
Southern California Dance team
1979

GER
TSG Bremerhaven
Harry Belafonte

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Ave Maria

TCH
TK Ostrava
1978 No championship organised
1977

GER
TSG Bremerhaven

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf
Mondlicht (Moonlight)

ENG
North Twenty formation
James Bond
1976 No championship organised
1975 No championship organised
1974

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf

GER
TTC Hamburg Harburg

NED
Vida formation team Doetinchem
1973

GER
TD Rot Weiss Düsseldorf

GER
TTC Hamburg Harburg

ENG
Penge Latin team


Country Gold Silver Bronze Total
1 Germany 34 27 16 77
2 Lithuania 7 7 5 19
3 Russian Federation 1 5 3 9
4 Norway 0 1 2 3
5 Netherlands 0 0 6 6
6 England 0 0 3 3
7 Czech Republic 0 0 2 2
8 United States of America 0 0 2 2
9 Austria 0 0 1 1
10 Poland 0 0 1 1


Team Country Gold Silver Bronze Total Years
1 TSG Bremerhaven Germany 14 8 7 29 1977-2007
2 GGC Bremen Germany 8 3 1 12 2004-2016
3 Klaipéda Zuvédra
aka. Klaipéda Zuvédra 'A' team
Lithuania 7 7 5 19 1989-2013
4 TSZ Velbert
aka. FG TTC Rot-Weiss-Silber Bochum e.V. - 1. TSZ Velbert
Germany 4 3 3 10 1984-2016
5 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany 4 3 2 9 1991-2003
6 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany 3 6 1 10 1973-2002
7 Vera Tyumen Russian Federation 1 2 3 6 2000-2016
8 TSC Congress Gelsenkirchen Germany 1 2 0 3 1981-1983
9 Duet Russian Federation 0 3 0 3 2011-2016
10 TTC Hamburg Harburg Germany 0 2 0 2 1973-1974
11 Oslo Latin team Norway 0 1 2 3 1990-1995
12 Quick Motion team Soest Netherlands 0 0 3 3 1984-1990
13 Penge Latin team England 0 0 2 2 1973-1983
14 Vida formation team Doetinchem Netherlands 0 0 2 2 1974-2003
15 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany 0 0 2 2 2011-2015
16 North Twenty formation England 0 0 1 1 1974-1977
17 TK Ostrava
aka. TK Calabkove Ostrava
aka. TK Ostrava
Czech Republic 0 0 1 1 1979-2006
18 Southern California Dance team United States of America 0 0 1 1 1980-1980
19 Jeunesse Linz Austria 0 0 1 1 1983-1983
20 All star Latin formation team United States of America 0 0 1 1 1984-1984
21 Vida formation team Doetinchem OR Brigham Young University Latin Team (data unclear) Netherlands 0 0 1 1 1986-1986
22 Akant Radome Poland 0 0 1 1 1988-1999
23 TK Vitkovice Ostrava Czech Republic 0 0 1 1 1989-1990


1973197419751976197719781979
1980198119821983198419851986198719881989
1990199119921993199419951996199719981999
2000200120022003200420052006200720082009
2010201120122013201420152016
Year Place Team Country Theme Video
2016 1 GGC Bremen Germany Noises, Voices, Melodies
2 Duet Russian Federation The Race
3 FG TTC Rot-Weiss-Silber Bochum e.V. - 1. TSZ Velbert Germany Herzschlag
4 Vera Tyumen Russian Federation Mars and Venus
5 Moon Mongolia Ice Queen
6 TSC Schwarz-Gold Wien Austria Invictus
7 Zwolfaxing A Austria Pokerface
8 Star Mongolia Star Dance
9 Dance Impression Netherlands Christina Aguilera
10 Vracar Serbia All of Me
11 Savaria TSE Szombathely Hungary Burlesque
12 Double V A Netherlands Citius, Altius, Fortius
13 XS Latin England Wicked, Die Hexen von Oz
14 Efekt Prestiz Poland Love
15 CMG Radom Poland Girls Got Rhythm
16 Gala A Hungary Like That
17 Fever England Fifty Shades of Gray
18 Nika Ukraine Wild Dances
19 Beodance Serbia Broadway
2015 1 GGC Bremen Germany Rocky 2015
2 Duet Russian Federation The Race
3 Vera Tyumen Russian Federation Mars and Venus
4 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Showstars - Rise and Shine
5 Zwolfaxing A Austria It's a Beautiful Day
6 TSC Schwartz-Gold Wien Austria Invictus
7 Moon Mongolia Marina
8 Double V A Netherlands Citius, Altius, Fortius
9 Dance Explosion Netherlands Imagine
10 Gala A Hungary Tribute to Diana Ross
11 Efekt Prestiz Poland The Best Voices in the World
12 Vracar Serbia I am Yours
13 Savaria TSE Szombathely Hungary Burlesque
14 XS Latin England The Girl from Tiger Bay
15 Star Mongolia Phoenix
16 TS Smytk Zdar Nad Sazavou Czech Republic Skyfall
17 Beodance Serbia Slavic Soul
18 Gratsia Poland Conga
19 XS Latin B England Vogue
20 Potaissa Turda Romania Remember Elvis
2014 1 GGC Bremen Germany West Side Story
2 Duet Russian Federation High School
3 Vera Tyumen Russian Federation You
4 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Showstars - Rise and Shine
5 Zwolfaxing A Austria It's a Beautiful Day
6 Double V A Netherlands Legends
7 TSC Schwartz-Gold Wien Austria Fortis Nova (the Velbert routine)
8 Star Mongolia
9 Moon Mongolia Tarzan
10 Gala A Hungary Tribute to Diana Ross
11 Dance Explosion Netherlands Eternity
12 CMG Radom Poland
13 Vracar Serbia I Am Yours (Beyonce, the Neuss routine)
14 XS Latin England The Girl from Tiger Bay
15 Gratsia Poland
16 Gala B Hungary Dear Darlin'
17 TS Smytk Zdar Nad Sazavou Czech Republic
18 Beodance Serbia
2013 1 GGC Bremen Germany The Final Countdown 2013
2 Vera Tyumen Russian Federation You
3 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Persia - A new experience
4 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Rio
5 Duet Russian Federation High School
6 Zwolfaxing A Austria And the Oscar goes to...
7 Double V A Netherlands Legends
8 Gala Hungary Rock You
8= Savaria TSE Szombathely Hungary Rainbow over the Paradise
8= TSC Schwartz-Gold Wien Austria Fortis Nova (the Velbert routine)
11 LA-Elita OCK Poland Love Me (House of Peace/Whitney Houston)
11= CMG Radom Poland Disco Sound
13 Double V B Netherlands Latin Party
13= XS Latin England Bat Out of Hell
13= Vracar Serbia Simply the Best (Tina Turner)
16 XS Latin B England Blues Brothers
2012 1 GGC Bremen Germany The Final Countdown
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Rio
3 Vera Tyumen Russian Federation Around the World
4 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Prince of Persia
5 Zwolfaxing A Austria And the Oscar goes to...
6 Klaipéda Zuvédra ‘B’ team Lithuania Y Viva Espana
7 Duet Russian Federation Tequila (Chihuahua)
8 TSC Schwartz-Gold Wien Austria Don't Stop Believing (Glee)
9 Double V Netherlands True Colours
10 Star Mongolia Lady Gaga (not the Radugi routine)
10= Dance East Oldenzaal Netherlands I Am Yours (Beyonce, the Neuss routine)
10= TAKT Poland Farrokh Star (Queen)
13 XS Latin England Bat Out of Hell
14 Gala Hungary Rock You
15 LA-Elita OCK Poland Cafe del Mar
15= Fever England Top Gun
17 Vracar Serbia Simply the Best (Tina Turner)
17= IE.KO Belgium No name given in event programme
2011 1 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Hurricane, Wind of Change
2 Vera Tyumen Russian Federation Around the World
3 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Like A Rose (Bette Midler)
4 GGC Bremen Germany Blast
5 Klaipéda Zuvédra ‘B’ team Lithuania Cuba
6 Zwolfaxing A Austria Falco
7 Double V Netherlands True Colours (1980s)
7= TSC Schwartz-Gold Wien Austria Siamo Noi
9 Duet Russian Federation Tequila (Chihuahua)
9= TAKT Poland Farrokh Star (Queen)
11 Botafogo Dance Ensemble Hungary Tom Jones
11= Star Mongolia Lady Gaga (not the Radugi routine)
13 A-Z Latin Team Poland
14 Dance East Oldenzaal Netherlands I Am Yours (Beyonce, the Neuss routine)
14= XS Latin England Priscilla, Queen of the Desert
16 Gala Hungary Pink
16= TKG Hlinsko Czech Republic Africa
2010 1 Vera Tyumen Russian Federation Ever a Shining Star (Michael Jackson - this routine was also known as 'Watch It'.)
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Hurricane, Wind of Change
3 GGC Bremen Germany Genesis
4 TSZ Velbert Germany Fame
5 Klaipéda Zuvédra ‘B’ team Lithuania Cuba
6 Radugi Russian Federation Lady Gaga
7 Botafogo Dance Ensemble Hungary Santana
7= Zwolfaxing A Austria Falco
9 Double V Netherlands True Colours (1980s)
10 Dance East Oldenzaal Netherlands Move (the Bremen routine)
10= Star Mongolia No name given in event programme
10= TSC Schwartz-Gold Wien Austria Move (the Bremen routine)
13 Valcer Hungary The Matrix
13= XS Latin England Priscilla, Queen of the Desert
15 Spin Wodzislaw Poland Change the World
16 Akant Family Warszawa Poland Yello
16= Amadeo Mini Maxi Romania Remember Boney M?
2009 1 GGC Bremen Germany Siamo Noi
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Bond
3 TSZ Velbert Germany Fortis Nova
4 Vera Tyumen Russian Federation Ever a Shining Star (Michael Jackson - this routine was also known as 'Watch It'.)
5 Klaipéda Zuvédra ‘B’ team Lithuania Brazil
6 Zwolfaxing A Austria Queen
7 Double V Netherlands Symphonica in Rosso
8 Radugi Russian Federation Grease
9 Botafogo Dance Ensemble Hungary Santana
9= Double V B Netherlands Shake Your Tailfeather
9= TSC Blau-Grun Wien Austria Crazy Frog on the Water ('The Most Annoying thing in the World', the Radugi routine)
9= Valcer Hungary Michael Jackson (Jackson Mix)
13 Aurora Serbia Let Me Entertain You (Robbie Williams, as in Bremen's version)
13= Fever England Michael Buble
13= XS Latin England Night Fever
16 A-Z Latin Team Poland Shake Your Tailfeather (the Double V routine)
16= TK TS Krok Czech Republic Elvis
18 Amadeo Mini Maxi Romania Roxanne
18= IE.KO Belgium Samba Explosion
2008 1 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Bond
2 GGC Bremen Germany Siamo Noi
3 TSZ Velbert Germany Fortis Nova
4 Vera Tyumen Russian Federation Ever a Shining Star (Michael Jackson - this routine was also known as 'Watch It'.)
5 Zwolfaxing A Austria Queen
6 Klaipéda Zuvédra ‘B’ team Lithuania Brazil
7 Radugi Russian Federation Grease
8 Aurora Serbia Let Me Entertain You (Robbie Williams, as in Bremen's version)
8= Dance East Oldenzaal Netherlands Move (the Bremen routine)
8= DC Mara Minsk Belarus Besame Mucho
8= KS Kamion Dance Warsaw Poland Cuba
8= Valcer Hungary Michael Jackson (Jackson Mix)
13 TAKT Poland Dancing Feast
14 Double V Netherlands Symphonica in Rosso
14= TSC Blau-Grun Wien Austria Crazy Frog on the Water ('The Most Annoying thing in the World', the Radugi routine)
14= XS Latin England Night Fever
17 TK 1976 Most Czech Republic Mas Que Nada
18 Botafogo Dance Ensemble Hungary Carmen
18= Encore England Mamma Mia (Abba - not the Bremerhaven version. Also known as Abba-Tastic)
18= Floris Romania Melodii Arabe (Songs of the Desert)
18= Ogosta Dance Bulgaria Tale of Music
18= TKG Hlinsko Czech Republic Jumbo
2007 1 GGC Bremen Germany Rocky
1= TSG Bremerhaven Germany Christina Aguilera
3 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Cuba
4 Vera Tyumen Russian Federation Boney M
5 Radugi Russian Federation Crazy Atomic Fireball
6 Klaipéda Zuvédra ‘B’ team Lithuania Brazil
7 DC Mara Minsk Belarus
8 Botafogo Dance Ensemble Hungary Joke
8= Kamion Poland
10 Double V Netherlands Shake Your Tailfeather
10= Zwolfaxing A Austria Heat
10= TAKT Poland Latin Beat
13 ATK Wien Auhof Austria
13= Dance East Oldenzaal Netherlands
15 TK 1976 Most Czech Republic Mas Que Nada
15= XS Latin England On Broadway
17 Aurora Serbia Corazon Latino
17= Dimenzio TSE Hungary
17= Encore England Chicago
17= Floris Romania
17= Ogosta Dance Bulgaria
17= Vracar Serbia
2006 1 GGC Bremen Germany Rocky
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Cuba
3 TSG Bremerhaven Germany Drums Project
4 Vera Tyumen Russian Federation Boney M
5 Klaipéda Zuvédra ‘B’ team Lithuania Y Viva Espana
6 Savaria TSE Szombathely Hungary Boom Shakalak
7 Radugi Russian Federation The Most Annoying Thing in the World
8 Double V Netherlands Shake Your Tailfeather
9 DC Mara Minsk Belarus Besame Mucho
10 Dance East Oldenzaal Netherlands
10= DCPK Warszawa Poland
10= Zwolfaxing A Austria Heat
10= TAKT Poland Tequila-Bonita
14 TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic Hercules
15 ASTRA Ukraine
15= Botafogo Dance Ensemble Hungary Joke
15= TK 1976 Most Czech Republic Zorba
18 Aurora Serbia
18= IE.KO Belgium
18= Kent England
18= Koloseum Serbia
18= Ogosta Dance Bulgaria
18= XS Latin England Song of South America
2005 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Y Viva España
2 GGC Bremen Germany Kontraste
3 TSG Bremerhaven Germany Drums Project
4 Radugi Russian Federation The Most Annoying Thing in the World
5 Savaria TSE Szombathely Hungary Big Bad Voodoo Swing
6 Vera Tyumen Russian Federation Romeo and Juliet
7 Zwolfaxing A Austria Hero
8 Double V Netherlands Latin Party
9 TAKT Poland The Mask
10 Botafogo Dance Ensemble Hungary Servo Ocellos Tuos (Gregorian Chants)
10= Dance East Oldenzaal Netherlands
10= TK 1976 Most Czech Republic Zorba
13 DC Mara Minsk Belarus
13= TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic Hercules
15 Aurora Serbia
15= DCPK Warszawa Poland
15= XS Latin England Tom Jones
15= Zwolfaxing B Austria Gypsy
19 Beodance Serbia Zorba the Greek
19= Café Latino Belgium Prince
19= Rhythm Lutck Ukraine
2004 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Y Viva Espana
2 GGC Bremen Germany Let Me Entertain You (Robbie Williams)
3 TSG Bremerhaven Germany ABBA2004 (Mamma Mia)
4 Radugi Russian Federation Chihuahua
5 Double V Netherlands Latin Party
6 Savaria TSE Szombathely Hungary Big Bad Voodoo Swing
7 DC Mara Minsk Belarus
8 TAKT Poland Dance Soul (renamed Music and Dance, the Bremerhaven routine)
8= Zwolfaxing A Austria Hero
10 TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic Tarzan
11 Gratsia Ukraine
11= TK 1976 Most Czech Republic Pop Stars
11= Zwolfaxing B Austria
14 La Danza Netherlands Too Darn Hot
15 DCPK Warszawa Poland
16 Gala Hungary
17 Aurora Serbia
17= Beodance Serbia
17= Duet - UKRAINE Ukraine
17= XS Latin England Aladdin
2003 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Brazil
2 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Latin America
3 TSG Bremerhaven Germany Miami Latin Stars
4 Radugi Russian Federation Chihuahua
5 Savaria TSE Szombathely Hungary Big Bad Voodoo Swing
6 Double V Netherlands Summertime
7 TAKT Poland Music and Dance (the Bremerhaven routine)
7= The South of England team England Swing 2000
7= TK TS Krok Czech Republic
7= UTSC Forum Wien Austria Ricky Martin
7= Zwolfaxing Austria Gypsy
12 DC Mara Minsk Belarus
13 Gratsya Poltava Ukraine
13= Vida formation team Doetinchem Netherlands
15 Botafogo Dance Ensemble Hungary Voices
15= Sport Dance Kiev Ukraine
15= TK 1976 Most Czech Republic Pop Stars
18 Fantan Poland
19 Café Latino Belgium
19= IE.KO Belgium
19= Richards School of Dance United States of America
19= XS Latin England Aladdin
2002 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Brazil
2 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Nightclub
3 TSG Bremerhaven Germany Moulin Rouge
4 Radugi Russian Federation Moulin Rouge
5 Vera Tyumen Russian Federation Romeo and Juliet
6 UTSC Forum Wien Austria Eternal Rhythm
7 DC Mara Minsk Belarus
8 Color Latino Austria
8= Vida formation team Doetinchem Netherlands
10 Double V Netherlands Summertime
10= Savaria TSE Szombathely Hungary I Write The Songs
10= Sport Dance Kiev Ukraine
13 Botafogo Dance Ensemble Hungary Sangre Gitana
13= The South of England team England Music and Dance (the Bremerhaven routine)
15 Gratsya Poltava Ukraine
16 Gratcija Poland
17 Fantan Poland
17= XS Latin England Moulin Rouge
2001 1 TSG Bremerhaven Germany Ricky Martin
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania Dance With Me
3 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Go West
4 Savaria TSE Szombathely Hungary Music and Dance (the Bremerhaven routine)
5 TK Calabkove Ostrava Czech Republic Tarzan
6 UTSC Forum Wien Austria Eternal Rhythm
7 Radugi Russian Federation Go-Go-Dancing
7= TK 1976 Most Czech Republic Sweet
9 Sport Dance Kiev Ukraine
9= DC Mara Minsk Belarus
11 Double V Netherlands Indian Summer
11= Vida formation team Doetinchem Netherlands
11= Atk Perchtoldsdorf Austria
14 IE.KO Belgium
14= South of England England
14= TAKT Poland The Essence of Dance (originally Power and Glory, the Bremerhaven routine)
14= Gratcija Poland
18 Cafe Latino Belgium
18= Derbyshire England
18= TC Kosice Slovakia
2000 1 TSG Bremerhaven Germany Swing 2000
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania Waltz for my Darling
3 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Classics 2000
4 TK Calabkove Ostrava Czech Republic
5 Savaria TSE Szombathely Hungary
6 Radugi Russian Federation Legend
7 UTSC Forum Wien Austria Fantasies of Andrew Lloyd Webber
8 Vera Tyumen Russian Federation
9 Double V Netherlands Indian Summer
9= TK 1976 Most Czech Republic Sweet
9= Vida formation team Doetinchem Netherlands
9= Atk Perchtoldsdorf Austria
13 Botafogo Dance Ensemble Hungary
14 South of England England
15 British Columbia University Canada
15= TC Kosice Slovakia
1999 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Waltz for my Darling
2 TSG Bremerhaven Germany 3 Tenore
3 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Circles
4 Savaria TSE Szombathely Hungary
5 TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic Copacabana
6 TAKT Poland Cafe Brasil (originally Color Latino, the Bremerhaven routine)
7 Akant Radome Poland
7= Botafogo Dance Ensemble Hungary Las Raices (The Roots - Africa)
9 DC Mara Minsk Belarus
9= Radugi Russian Federation Love Change
11 TK 1976 Most Czech Republic Sweet
11= Vida formation team Doetinchem Netherlands
13 South of England England
13= Forum Latin Team Elvis Austria
1998 1 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Eternal Rhythm
2 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Tango Forever 2
3 Klaipéda Zuvédra Lithuania Cosmos
4 Savaria TSE Szombathely Hungary Gloria Gaynor
5 TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic Copacabana
6 TAKT Poland Cafe Brasil (originally Color Latino, the Bremerhaven routine)
7 TSK Forum-Gaenserndorf Austria
7= Vida formation team Doetinchem Netherlands Rain and Sunshine
9 TK TS Krok Czech Republic
9= TC Kosice Slovakia
11 Botafogo Dance Ensemble Hungary Bolero
12 Nastroenie Rousse Bulgaria
12= Derbyshire England
14 Cafe Latino Belgium
1997 1 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany The Second Element
2 TSG Bremerhaven Germany Power & Glory
3 Klaipéda Zuvédra Lithuania Cosmos
4 Savaria TSE Szombathely Hungary Hello
5 Goteborg Sweden Sunset Boulevard
6 TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic James Bond
7 TAKT Poland Music and Dance (the Bremerhaven routine)
8 CMG Lider Poland
9 TK TS Krok Czech Republic
9= CSD Kodryanka Moldova Harem (Arab)
9= Radugi Russian Federation La Passe
12 FTC Salzburg Austria
12= Vida formation team Doetinchem Netherlands
12= TC Kosice Slovakia
15 Nastroenie Rousse Bulgaria Hair
16 IE.KO Belgium
16= Atack Dancers L/A Formation Team England
1996 1 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Magic
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania Granada
3 TSG Bremerhaven Germany Cabaret
4 TAKT Poland Music and Dance (the Bremerhaven routine)
5 Radugi Russian Federation La Passe
6 TK Calabkove Ostrava Czech Republic James Bond
7 Double V Netherlands Brasil
8 CMG Radom Poland
8= Albis STK Czech Republic
10 Goteborg Sweden
11 FTC Salzburg Austria
12 DC Mara Minsk Belarus
12= Cafe Latino Belgium
14 Botafogo Dance Ensemble Hungary
1995 1 TSG Bremerhaven Germany Music and Dance
2 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Kiss
3 Klaipéda Zuvédra Lithuania Olympia
4 Oslo Latin team Norway Michael Jackson
5 CMG Radom Poland
6 TK Calabkove Ostrava Czech Republic Aladdin
7 Double V Netherlands Brasil
8 DC Mara Minsk Belarus
8= TAKT Poland Fever
8= Goteborg Sweden
8= TS Olympia Kosice Slovakia
8= Savaria TSE Szombathely Hungary
1994 1 TSG Bremerhaven Germany Color Latino
2 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Indian Spirit / Israel II
3 Klaipéda Zuvédra Lithuania Olympia
4 Oslo Latin team Norway
5 CMG Lider Poland
6 TK Calabkove Ostrava Czech Republic Aladdin
7 Double V Netherlands Go for Gold
1993 1 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Israel
2 Oslo Latin team Norway
3 TSG Bremerhaven Germany Miss Saigon
4 Klaipéda Zuvédra Lithuania
5 Vida formation team Doetinchem Netherlands
6 Botafogo Dance Ensemble Hungary
1992 1 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Chess
2 TSG Bremerhaven Germany Africa
3 Oslo Latin team Norway Elvis
4 Klaipéda Zuvédra Lithuania
5 Brigham Young University Latin Team United States of America
6 Viktoria Sewastopol Ukraine
Radugi Russian Federation Coca-Cola
1991 1 TSG Bremerhaven Germany Olympia
2 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Andrew Lloyd Weber II
3 Oslo Latin team Norway
4 TK Altro Dom Kultury Czech Republic
5 Klaipéda Zuvédra Lithuania Carmen
6 Akant Radome Poland
Botafogo Dance Ensemble Hungary Latin Laz
1990 1 TSZ Velbert Germany Spanish
2 TSG Bremerhaven Germany West Side Story
3 TK Vitkovice Ostrava Czech Republic
4 Oslo Latin team Norway
5 Viktoria Sewastopol
6 Akant Radome Poland
Botafogo Dance Ensemble Hungary Dirty Dancing
Double V Netherlands
Quick Motion team Soest Netherlands Russian Band
1989 1 TSZ Velbert Germany Italien
2 TSG Bremerhaven Germany Sahara
3 Akant Radome Poland
4 TK Vitkovice Ostrava Czech Republic
5 Vida formation team Doetinchem Netherlands
7 Klaipéda Zuvédra Lithuania
Quick Motion team Soest Netherlands
1988 1 TSZ Velbert Germany Frank Sinatra
2 TSG Bremerhaven Germany Samba Brazil
3 Quick Motion team Soest Netherlands
4 Akant Radome Poland
Double V Netherlands Abba?
1987 1 TSG Bremerhaven Germany Samba Brazil
2 TSZ Velbert Germany
3 Quick Motion team Soest Netherlands
4 Perth Formation Team Australia
5 Greater Manchester Latin Fm. Team England
1986 1 TSZ Velbert Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Broadway
3 Vida formation team Doetinchem OR Brigham Young University Latin Team (data unclear) Netherlands
4 Quick Motion team Soest Netherlands Rocky?!!
1985 1 TSG Bremerhaven Germany Broadway
2 TSZ Velbert Germany Unknown
3 Quick Motion team Soest Netherlands
4 Perth Formation Team Australia
1984 1 TSG Bremerhaven Germany Memories
2 TSZ Velbert Germany
3 All star Latin formation team United States of America
4 TK Ostrava Czech Republic
Double V Netherlands
Quick Motion team Soest Netherlands
1983 1 TSG Bremerhaven Germany Memories
2 TSC Congress Gelsenkirchen Germany
3 Jeunesse Linz Austria
4 Shirakaja Formation team Japan
5 Penge Latin team England
1982 1 TSC Congress Gelsenkirchen Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Evita
3 Penge Latin team England
4 Vida formation team Doetinchem Netherlands
1981 1 TSG Bremerhaven Germany Evita
2 TSC Congress Gelsenkirchen Germany
3 Vida formation team Doetinchem Netherlands
4 Penge Latin team England
1980 1 TSG Bremerhaven Germany Harry Belafonte
2 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Maria
3 Southern California Dance team United States of America
1979 1 TSG Bremerhaven Germany Harry Belafonte
2 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Ave Maria
3 TK Ostrava Czech Republic
1978 No championship organised
1977 1 TSG Bremerhaven Germany
2 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany Mondlicht (Moonlight)
3 North Twenty formation England James Bond
1976 No championship organised
1975 No championship organised
1974 1 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany
2 TTC Hamburg Harburg Germany
3 Vida formation team Doetinchem Netherlands
North Twenty formation England
1973 1 TD Rot Weiss Düsseldorf Germany
2 TTC Hamburg Harburg Germany
3 Penge Latin team England

No comments

Post a Reply

© 2011-2015 XS Latin