Europeans League Tables

XS Latin has made every effort to provide current and accurate information on this site. We make every attempt to update our site with changes once we are notified. In the event you do find any errors, please contact us so that we may promptly correct them.

Top 3
Medals Table (per country)
Medals Table (per team)
Full Results

Year 1st place 2nd place 3rd place
2016 No championship organised
2015 No championship organised
2014

GER
FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss
Persia - A new experience

GER

RUS
Vera Tyumen
You
2013

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Rio

RUS
Vera Tyumen
You

GER
2012

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Hurricane, Wind of Change

RUS
Vera Tyumen
Around the World

GER
GGC Bremen
Blast
2011

RUS
Vera Tyumen
Around the World

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Hurricane, Wind of Change

GER
FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss
Like A Rose (Bette Midler)
2010

GER
GGC Bremen
Siamo Noi

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Hurricane, Wind of Change
2009

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Bond

GER
GGC Bremen
Siamo Noi

GER
TSZ Velbert
Fortis Nova
2008

GER
GGC Bremen
Rocky

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Bond

GER
TSG Bremerhaven
Christina Aguilera
2007

GER
GGC Bremen
Rocky

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Cuba

GER
TSG Bremerhaven
Drums Project
2006

LIT
Klaipéda Zuvédra 'A' team
Cuba

GER
GGC Bremen
Kontraste

GER
TSG Bremerhaven
Drums Project
2005

LIT
Klaipéda Zuvédra
Y Viva Espana

GER
TSG Bremerhaven
ABBA2004 (Mamma Mia)
2004

LIT
Klaipéda Zuvédra
Brazil

GER
GGC Bremen

GER
TSG Bremerhaven
2003

LIT
Klaipéda Zuvédra
Brazil

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Chicago
2002

GER
TSG Bremerhaven
Ricky Martin

LIT
Klaipéda Zuvédra
Dance with Me

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Bullfight
2001

LIT
Klaipéda Zuvédra
Dance with Me

HUN
Savaria TSE Szombathely

CZE
TK 1976 Most
Sweet
2000

GER
TSG Bremerhaven

LIT
Klaipéda Zuvédra
Waltz for my Darling

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Classics 2000
1999

LIT
Klaipéda Zuvédra
Waltz for my Darling (note that Germany was not represented at the Europeans 1999)

RUS
Tsveta Radugi

POL
Akant Radome
1998

GER
TSG Bremerhaven

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Tango Forever

LIT
Klaipéda Zuvédra
Cosmos
1997

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen

LIT
Klaipéda Zuvédra

GER
TSG Bremerhaven
Cabaret
1996

GER
TSG Bremerhaven

LIT
Klaipéda Zuvédra

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
1995

GER
TSG Bremerhaven

LIT
Klaipéda Zuvédra

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Back to Broadway or Indian Summer
1994

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Israel

GER
TSG Bremerhaven

NOR
Oslo Latin team
1993

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen
Chess

GER
TSG Bremerhaven
Africa

NOR
Oslo Latin team
Elvis
1992

GER
TSG Bremerhaven
Africa

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen

NOR
Oslo Latin team
1991

GER
TSG Bremerhaven
Olympia

GER
TSC Schwarz Gelb Aachen

TCH
TK Vitkovice Ostrava
1990

GER
TSZ Velbert
Italien

GER
TSG Bremerhaven
West Side Story

TK Vitkovice Ostrava OR Oslo Latin team (data unclear)
1989

GER
TSZ Velbert
Frank Sinatra

GER
TSG Bremerhaven
Sahara

POL
Akant Radome
1988

GER
TSZ Velbert

GER
TSG Bremerhaven
Samba Brazil

NED
Quick Motion team Soest
1987

GER
TSZ Velbert

GER
TSG Bremerhaven
Samba Brazil

ENG
Greater Manchester Latin Fm. Team
1986

GER
TSZ Velbert

GER
TSG Bremerhaven
Broadway

NED
Vida formation team Doetinchem
1985 No championship organised
1984

GER
TSC Congress Gelsenkirchen

GER
TSG Bremerhaven
Memories

NED
Quick Motion team Soest
1983

GER
TSC Congress Gelsenkirchen

GER
TSG Bremerhaven
Memories

AUT
TSK Jeunesse Linz
1982

GER
TSC Congress Gelsenkirchen

GER
TSG Bremerhaven
Evita

ENG
Penge Latin team
1981

GER
TSG Bremerhaven
Evita

GER
TSC Congress Gelsenkirchen

TCH
Dance collective Ostrava
1980 No championship organised
1979

GER
TSG Bremerhaven
Harry Belafonte

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Ave Maria

NOR
Isbjörne Oslo
1978

GER
TSG Bremerhaven

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Ave Maria

TCH
Tanecni club Ostrava
1977

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Mondlicht (Moonlight)

GER
TSG Bremerhaven

ENG
North Twenty formation team
James Bond
1976

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
Mondlicht (Moonlight)

GER
TSG Bremerhaven

GER
TTC Harburg
1975

GER
TTC Harburg

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf

ENG
Midlands Latin team
1974 No championship organised
1973

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf

GER
TTC Harburg

ENG
North Twenty formation team
1972

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf

GER
TTC Harburg

ENG
Penge Latin team
1971 No championship organised
1970

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf

GER
TTC Harburg

ENG
Penge Latin team
1969 No championship organised
1968

ENG
Penge Latin team

GER
TTC Harburg

ENG
North Twenty formation team
1967

ENG
Penge Latin team

GER
TTC Harburg

GER
TD TSC Rot Weiss Düsseldorf
1966 No championship organised
1965

ENG
South London Latin team

GER
Gesellschaftskreis und Junioren-Club Düsseldorf

GER
TTC Harburg


Country Gold Silver Bronze Total
1 Germany 31 32 17 80
2 Lithuania 9 9 1 19
3 England 3 0 8 11
4 Russian Federation 1 3 2 6
5 Hungary 0 1 0 1
6 Norway 0 0 4 4
7 Czech Republic 0 0 3 3
8 Netherlands 0 0 3 3
9 Poland 0 0 2 2
10 0 0 1 1
11 Austria 0 0 1 1
12 Czech Republic 0 0 1 1


Team Country Gold Silver Bronze Total Years
1 TSG Bremerhaven Germany 10 12 6 28 1976-2008
2 Klaipéda Zuvédra
aka. Klaipéda Zuvédra 'A' team
Lithuania 9 9 1 19 1992-2013
3 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany 6 4 5 15 1967-2003
4 TSZ Velbert
aka. FG TTC Rot-Weiss-Silber Bochum e.V. - 1. TSZ Velbert
Germany 5 0 1 6 1986-2010
5 GGC Bremen Germany 3 5 2 10 2004-2014
6 TSC Congress Gelsenkirchen Germany 3 1 0 4 1981-1984
7 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany 2 4 0 6 1991-2003
8 Penge Latin team England 2 0 3 5 1967-1982
9 TTC Harburg Germany 1 5 2 8 1965-1976
10 Vera Tyumen Russian Federation 1 2 2 5 2007-2014
11 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany 1 0 1 2 2011-2014
12 South London Latin team England 1 0 0 1 1965-1965
13 Gesellschaftskreis und Junioren-Club Düsseldorf Germany 0 1 0 1 1965-1965
14 Tsveta Radugi
aka. Radugi
Russian Federation 0 1 0 1 1996-2011
15 Savaria TSE Szombathely Hungary 0 1 0 1 1998-2013
16 North Twenty formation team England 0 0 3 3 1968-1977
17 Oslo Latin team Norway 0 0 3 3 1988-1996
18 Quick Motion team Soest Netherlands 0 0 2 2 1984-1991
19 Akant Radome Poland 0 0 2 2 1989-1999
20 Midlands Latin team England 0 0 1 1 1975-1975
21 Tanecni club Ostrava Czech Republic 0 0 1 1 1978-1978
22 Isbjörne Oslo Norway 0 0 1 1 1979-1979
23 Dance collective Ostrava Czech Republic 0 0 1 1 1981-1981
24 TSK Jeunesse Linz Austria 0 0 1 1 1983-1983
25 Vida formation team Doetinchem Netherlands 0 0 1 1 1986-2004
26 TK Vitkovice Ostrava Czech Republic 0 0 1 1 1986-1991
27 Greater Manchester Latin Fm. Team England 0 0 1 1 1987-1987
28 TK Vitkovice Ostrava OR Oslo Latin team (data unclear) 0 0 1 1 1990-1990
29 TK 1976 Most Czech Republic 0 0 1 1 2000-2008


19651966196719681969
1970197119721973197419751976197719781979
1980198119821983198419851986198719881989
1990199119921993199419951996199719981999
2000200120022003200420052006200720082009
2010201120122013201420152016
Year Place Team Country Theme Video
2016 No championship organised
2015 No championship organised
2014 1 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Persia - A new experience
2 GGC Bremen Germany The Final Countdown 2014
3 Vera Tyumen Russian Federation You
4 Vera B Russian Federation Around the World
5 HSV Zwolfaxing Austria It's a Beautiful Day
6 TSC Schwartz-Gold Wien Austria Fortis Nova
7 Double V A Netherlands Legends
8 Dance Explosion Netherlands Fortis Nova
9 XS Latin A England The Girl from Tiger Bay
9= CMG Radom Poland Disco Sound
11 Gala A Hungary Rock You
12 Gala B Hungary Dear Darlin'
12= Spin Wodzislaw Poland Cosmic Love
2013 1 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Rio
2 Vera Tyumen Russian Federation You
3 GGC Bremen Germany The Final Countdown
4 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Prince of Persia
5 HSV Zwolfaxing Austria And the Oscar goes to...
6 TSC Schwartz-Gold Wien Austria Don't Stop Believing (Glee)
7 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Y Viva Espana
8 Gala Hungary Rock You
8= Double V A Netherlands True Colours
8= Mechta Russian Federation Pirates
11 Savaria TSE Szombathely Hungary Rainbow over the Paradise
11= La CMG Junior Poland Disco Sound
13 Double V B Netherlands Latin Party
14 XS Latin England Bat Out of Hell
14= LA-Elita OCK Poland Cafe del Mar
16 XS Latin B England Blues Brothers
2012 1 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Hurricane, Wind of Change
2 Vera Tyumen Russian Federation Around the World
3 GGC Bremen Germany Blast
4 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Like A Rose (Bette Midler)
5 HSV Zwolfaxing Austria And the Oscar goes to...
6 TSC Schwartz-Gold Wien Austria Siamo Noi
7 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Cuba
7= Mechta Russian Federation Pirates
9 Double V Netherlands True Colours (1980s)
10 Dance East Oldenzaal Netherlands I Am Yours (Beyonce, the Neuss routine)
10= Gala Hungary Pink
10= Botafogo Dance Ensemble Hungary Tom Jones
13 La CMG Junior Poland Beautiful World
14 TKG Hlinsko Czech Republic Africa
14= Amadeo Mini Maxi Romania Remember Boney M?
14= Beodance Serbia Bollywood
2011 1 Vera Tyumen Russian Federation Around the World
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Hurricane, Wind of Change
3 FG TSZ Aachen / TD TSC Düsseldorf Rot Weiss Germany Like A Rose (Bette Midler)
4 HSV Zwolfaxing Austria Falco
5 TSC Schwartz-Gold Wien Austria Siamo Noi
6 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Cuba
7 Tsveta Radugi Russian Federation Lady Gaga
2010 1 GGC Bremen Germany Siamo Noi
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Hurricane, Wind of Change
3 Vera Tyumen Russian Federation Ever a Shining Star (Michael Jackson)
4 TSZ Velbert Germany Fortis Nova
5 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Cuba
6 Aurora Serbia I Gotcha! (Kontraste)
7 Botafogo Dance Ensemble Hungary Santana
7= Double V Netherlands Symphonica in Rosso
9 HSV Zwolfaxing Austria Falco
10 TSC Blau-Grun Wien Austria
10= La CMG Poland Disco Sound
10= Mechta Russian Federation
13 La CMG Junior Poland High School Musical
14 Beodance Serbia Disco Eruption
15 Valcer Hungary The Matrix
15= Double V B Netherlands
17 Fever England Michael Buble
2009 1 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Bond
2 GGC Bremen Germany Siamo Noi
3 TSZ Velbert Germany Fortis Nova
4 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Brazil
5 Tsveta Radugi Russian Federation Grease
6 Double V Netherlands Symphonica in Rosso
7 Mechta Russian Federation
8 TSC Blau-Grun Wien Austria Crazy Frog on the Water
9 Valcer Hungary Michael Jackson
9= Gala Hungary Happy Feet
11 Aurora Serbia Let Me Entertain You (Robbie Williams, as in Bremen's version)
12 Floris Romania
13 Beodance Serbia
13= Ystrad Fawr Wales
2008 1 GGC Bremen Germany Rocky
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Bond
3 TSG Bremerhaven Germany Christina Aguilera
4 Vera Tyumen Russian Federation Ever a Shining Star (Michael Jackson)
5 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Brazil
6 HSV Zwolfaxing Austria Queen
7 DC Mara Minsk Belarus Besame Mucho
8 Mechta Russian Federation
9 Botafogo Dance Ensemble Hungary Carmen
10 TK 1976 Most Czech Republic Mas Que Nada
10= Valcer Hungary
10= Double V Netherlands Shake Your Tailfeather
10= Dance East Oldenzaal Netherlands
14 ATK Wien Auhof Austria
14= Fever England Bond (not the same as Zuvedra)
16 IE.KO Belgium
16= Café Latino Belgium
16= TKG Hlinsko Czech Republic
16= Gracja Krosno Poland
16= Beodance Serbia Latino Legends
2007 1 GGC Bremen Germany Rocky
2 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Cuba
3 TSG Bremerhaven Germany Drums Project
4 Vera Tyumen Russian Federation Boney M
5 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Y Viva Espana
6 DC Mara Minsk Belarus
7 Botafogo Dance Ensemble Hungary Joke
7= Double V Netherlands Shake Your Tailfeather
9 HSV Zwolfaxing Austria
9= Dance East Oldenzaal Netherlands La Dolce Vita
9= Mechta Russian Federation
9= ASTRA Ukraine
13 Gracja Krosno Poland
14 ATK Wien Auhof Austria
14= Vracar Serbia
14= Beodance Serbia Latino Legends
17 Café Latino Belgium
17= XS Latin England On Broadway
17= Dimenzio TSE Gyor Hungary
2006 1 Klaipéda Zuvédra 'A' team Lithuania Cuba
2 GGC Bremen Germany Kontraste
3 TSG Bremerhaven Germany Drums Project
4 Klaipéda Zuvédra 'B' team Lithuania Y Viva Espana
5 Tsveta Radugi Russian Federation
6 TAKT Poland Tequila-Bonita
7 DC Mara Minsk Belarus
8 DCPK Warszawa Poland
8= Double V Netherlands Shake Your Tailfeather
8= Dance East Oldenzaal Netherlands
11 Mechta Russian Federation
11= ASTRA Ukraine
13 HSV Zwolfaxing Austria
13= TK 1976 Most Czech Republic Zorba
2005 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Y Viva Espana
2 GGC Bremen Germany Let Me Entertain You (Robbie Williams)
3 TSG Bremerhaven Germany ABBA2004 (Mamma Mia)
4 Tsveta Radugi Russian Federation
5 Savaria TSE Szombathely Hungary Big Bad Voodoo Swing
6 Double V Netherlands Latin Party
7 Nadezhda Tiumen Russian Federation
8 DC Mara Minsk Belarus
9 HSV Zwolfaxing Austria
10 La Danza Netherlands
10= DCPK Warszawa Poland
10= Spin Wodzislaw Poland
13 Gala Hungary
13= Aurora Serbia
15 IE.KO Belgium
15= TK TS Krok Czech Republic
15= Vracar Serbia
18 Café Latino Belgium
2004 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Brazil
2 GGC Bremen Germany
3 TSG Bremerhaven Germany
4 Tsveta Radugi Russian Federation
5 Double V Netherlands Summertime
6 HSV Zwolfaxing Austria
7 DC Mara Minsk Belarus
8 TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic Tarzan
9 IE.KO Belgium
9= Vida formation team Doetinchem Netherlands
9= TK 1976 Most Czech Republic Pop Stars
12 Formation LA 'Swing' Oswiecim Poland
13 Aurora Serbia
13= Beodance Serbia
13= Café Latino Belgium
2003 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Brazil
2 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany
3 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Chicago
4 Tsveta Radugi Russian Federation
5 Savaria TSE Szombathely Hungary
6 Double V Netherlands Summertime
7 UTSC Forum Wien Austria Ricky Martin
7= TK 1976 Most Czech Republic Pop Stars
9 The South of England team England
9= TS Krok Hradek Kralove Czech Republic
11 SFTC Rot-Weiss 1990 Salzburg Austria
11= Vida formation team Doetinchem Netherlands
13 Café Latino Belgium
14 Botafogo Dance Ensemble Hungary Voices
14= Gratsya Poltava Ukraine
16 Fantan Poland
16= Molodist - Chernivtsi Ukraine
2002 1 TSG Bremerhaven Germany Ricky Martin
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania Dance with Me
3 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Bullfight
4 Savaria TSE Szombathely Hungary
5 UTSC Forum Wien Austria Eternal Rhythms
6 Double V Netherlands Indian Summer
7 Tsveta Radugi Russian Federation
8 DC Mara Minsk Belarus
8= TS Krok Hradek Kralove Czech Republic
8= Vida formation Doetinchem Netherlands
11 ATK Perchtoldsdorf Austria
11= Sport Dance Kiev Ukraine
13 The South of England team England
13= Gratcija Poland
15 Promin Latin Team Ukraine
16 Café Latino Belgium
2001 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Dance with Me
2 Savaria TSE Szombathely Hungary
3 TK 1976 Most Czech Republic Sweet
4 Forum Wien Austria
5 Double V Netherlands Indian Summer
6 DC Mara Minsk Belarus
7 Atk Perchtoldsdorf Austria
8 Team Sport Dance Ukraine
9 TC Kosice Slovakia
9= Botafogo Dance Ensemble Hungary
11 South of England England
2000 1 TSG Bremerhaven Germany
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania Waltz for my Darling
3 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Classics 2000
4 TK Jarky Calabkove Ostrava Czech Republic Copacabana
5 Savaria TSE Szombathely Hungary
6 TK 1976 Most Czech Republic Sweet
7 TAKT Poland Cafe Brasil (originally Color Latino, the Bremerhaven routine)
8 Botafogo Dance Ensemble Hungary
8= Radugi Russian Federation Legend
10 Vida formation team Doetinchem Netherlands
10= TC Kosice Slovakia
12 UTSC Forum Wien Austria Fantasies of Andrew Lloyd Webber
12= DC Mara Minsk Belarus
12= Double V Netherlands Indian Summer
12= CMG Lider Poland
12= South of England England
17 IE.KO Belgium
17= Meridian Stavropol Russian Federation
1999 1 Klaipéda Zuvédra Lithuania Waltz for my Darling (note that Germany was not represented at the Europeans 1999)
2 Tsveta Radugi Russian Federation
3 Akant Radome Poland
4 CSD Kodryanka Kishinev Moldova
5 DC Mara Minsk Belarus
1998 1 TSG Bremerhaven Germany
2 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Tango Forever
3 Klaipéda Zuvédra Lithuania Cosmos
4 Savaria TSE Szombathely Hungary
5 CMG Lider Poland
6 TK Calabkove Ostrava Czech Republic James Bond
7 CSD Kodryanka Kishinev Moldova Harem (Arab)
7= Radugi Russian Federation
9 Vida formation team Doetinchem Netherlands
9= TAKT Poland Cafe Brasil (originally Color Latino, the Bremerhaven routine)
9= Botafogo Dance Ensemble Hungary Hommage a Gershwin
12 TK TS Krok Czech Republic
12= TC Kosice Slovakia
14 FTC Salzburg Austria
15 IE.KO Belgium
15= DC Mara Minsk Belarus
15= Nastroenie Rousse Bulgaria
18 Derbyshire Latin Formation Team England
1997 1 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania
3 TSG Bremerhaven Germany Cabaret
4 TAKT Poland Music and Dance (the Bremerhaven routine)
5 CMG Radom Poland
6 TK Calabkove Ostrava Czech Republic James Bond
7 Tsveta Radugi Russian Federation
7= TS Olympia Kosice Slovakia
9 Goteborg Sweden
9= Double V Netherlands Brasil
9= Vida formation team Doetinchem Netherlands
9= Albis, Usti nad Labem Czech Republic
13 Botafogo Dance Ensemble Hungary
14 Nastroenie Rousse Belgium
14= Preston Atack Dancers England
14= DC Mara Minsk Belarus
17 Café Latino Belgium
17= Dans Club 80, ASA Romania
1996 1 TSG Bremerhaven Germany
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania
2= TSC Schwarz Gelb Aachen Germany
4 TK Calabkove Ostrava Czech Republic James Bond
5 Double V Netherlands Brasil
6 Goteborg Sweden
7 Oslo Latin team Norway
7= Tsveta Radugi Russian Federation
9 FTC Salzburg Austria
9= Akant Radome Poland
11 TS Olympia Kosice Slovakia
11= Botafogo Dance Ensemble Hungary
13 CMG Radom Poland
13= Albis, Usti nad Labem Czech Republic
15 DC Mara Minsk Belarus
16 Unknown team Romania
17 IE.KO Belgium
17= Preston Atack Dancers England
1995 1 TSG Bremerhaven Germany
2 Klaipéda Zuvédra Lithuania
3 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Back to Broadway or Indian Summer
4 CMG Radom Poland
5 Oslo Latin team Norway
6 TK Calabkove Ostrava Czech Republic Aladdin
7 Double V Netherlands Go for Gold
8 Vida formation team Doetinchem Netherlands
9 DC Mara Minsk Belarus
9= IE.KO Belgium
9= TK Elstar Kosice Slovakia
9= DK Kick n' Step Goteborg Sweden
1994 1 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Israel
2 TSG Bremerhaven Germany
3 Oslo Latin team Norway
4 Klaipéda Zuvédra Lithuania
5 Vida formation team Doetinchem OR TK Calabkove Ostrava (data unclear)
6 Salzburg Rot-Weiss Austria
7 KST Betty, Martin Slovakia
1993 1 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany Chess
2 TSG Bremerhaven Germany Africa
3 Oslo Latin team Norway Elvis
4 Klaipéda Zuvédra Lithuania
5 Vida formation team Doetinchem Netherlands
6 TSC Salzburg Austria
7 CSD Kodryanka Kishinev Moldova
1992 1 TSG Bremerhaven Germany Africa
2 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany
3 Oslo Latin team Norway
4 Klaipéda Zuvédra Lithuania
5 Akant Radome Poland
6 Salzburg Rot-Weiss Austria
1991 1 TSG Bremerhaven Germany Olympia
2 TSC Schwarz Gelb Aachen Germany
3 TK Vitkovice Ostrava Czech Republic
4 Oslo Latin team Norway
5 Quick Motion team Soest Netherlands
6 CSD Kodryanka Kishinev
Radugi Russian Federation Coca-Cola
1990 1 TSZ Velbert Germany Italien
2 TSG Bremerhaven Germany West Side Story
3 TK Vitkovice Ostrava OR Oslo Latin team (data unclear)
4 Viktoria Sewastopol
5 Mladi Czech Republic
1989 1 TSZ Velbert Germany Frank Sinatra
2 TSG Bremerhaven Germany Sahara
3 Akant Radome Poland
4 TK Ostrava Czech Republic
1988 1 TSZ Velbert Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Samba Brazil
3 Quick Motion team Soest Netherlands
4 Oslo Latin team Norway
5 Vida formation team Doetinchem Netherlands
1987 1 TSZ Velbert Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Samba Brazil
3 Greater Manchester Latin Fm. Team England
4 Quick Motion team Soest Netherlands
1986 1 TSZ Velbert Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Broadway
3 Vida formation team Doetinchem Netherlands
4 TK Vitkovice Ostrava Czech Republic
5 Martin team Czech Republic
1985 No championship organised
1984 1 TSC Congress Gelsenkirchen Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Memories
3 Quick Motion team Soest Netherlands
1983 1 TSC Congress Gelsenkirchen Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Memories
3 TSK Jeunesse Linz Austria
4 TK Ostrava Czech Republic
1982 1 TSC Congress Gelsenkirchen Germany
2 TSG Bremerhaven Germany Evita
3 Penge Latin team England
4 TK Ostrava Czech Republic
5 Vida formation Doetinchem Netherlands
1981 1 TSG Bremerhaven Germany Evita
2 TSC Congress Gelsenkirchen Germany
3 Dance collective Ostrava Czech Republic
4 Penge Latin team England
5 Jeunesse Linz Austria
1980 No championship organised
1979 1 TSG Bremerhaven Germany Harry Belafonte
2 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Ave Maria
3 Isbjörne Oslo Norway
1978 1 TSG Bremerhaven Germany
2 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Ave Maria
3 Tanecni club Ostrava Czech Republic
1977 1 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Mondlicht (Moonlight)
2 TSG Bremerhaven Germany
3 North Twenty formation team England James Bond
1976 1 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany Mondlicht (Moonlight)
2 TSG Bremerhaven Germany
3 TTC Harburg Germany
1975 1 TTC Harburg Germany
2 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany
3 Midlands Latin team England
1974 No championship organised
1973 1 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany
2 TTC Harburg Germany
3 North Twenty formation team England
1972 1 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany
2 TTC Harburg Germany
3 Penge Latin team England
1971 No championship organised
1970 1 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany
2 TTC Harburg Germany
3 Penge Latin team England
1969 No championship organised
1968 1 Penge Latin team England
2 TTC Harburg Germany
3 North Twenty formation team England
1967 1 Penge Latin team England
2 TTC Harburg Germany
3 TD TSC Rot Weiss Düsseldorf Germany
1966 No championship organised
1965 1 South London Latin team England
2 Gesellschaftskreis und Junioren-Club Düsseldorf Germany
3 TTC Harburg Germany

No comments

Post a Reply

© 2011-2015 XS Latin